جک پارکینگی ساختمان

بررسی کلی در مورد جک پارکینگی ساختمان

 • خانه
 • /
 • بلاگ
 • /
 • بررسی کلی در مورد جک پارکینگی ساختمان
بررسی-کلی-در-مورد-جک-پارکینگی-ساختمان دوشنبه, 20 مرداد 99

بررسی کلی در مورد جک پارکینگی ساختمان

جک پارکینگی ساختمان

در سال های اخیر استفاده از جک پارکینگی ساختمان در اکثر ساختمان ها رایج شده است. اغلب درب های پارکینگ ساختمان های پرجمعیت مثل مجتمع ها و آپارتمان ها و منازل شخصی دارای درب هایی مجهز به جک پارکینگی ساختمان هستند که موجب ایجاد سهولت در رفت و آمدها شده است. چون به دلیل دارا بودن به یک ریموت به راحتی با فشار دادن یک دکمه موجب باز و بسته شدن خودکار درب پارکینگ می شود.

این محصول که در چندین سال گذشته وارد بازار شده است موجب سهولت تردد ساکنین ساختمان ها برای باز و بسته کردن درب پارکینگ گردیده و ایمنی آن موجب جذب طرفداران زیادی به خود کرده است. از اصلی ترین اجزای درب های اتوماتیک جک برقی آن است جک پارکینگی ساختمان را می توان مطابق با مدل های باز و بسته شدن آن که به صورت ریلی یا لولایی می باشد به دو نوع  تقسیم می شود: در نوع ریلی و یا بازویی است.

قبل از وارد شدن جک پارکینگی ساختمان به بازار فروش مردم مجبور بودن جهت باز کردن درب های پارکینگ خود از ماشین پیاده شده و درب را باز کنند و به صورت مجدد جهت اقدام به بستن آن درب, پیاده شده و ببندند. در فاصله ی پیاده شدن شخص در هوای سرد زمستان یا در گرمای طاقت فرسای تابستان ممکن است برخی اتفاقات برای خود و یا خودروی شخص رخ بدهد به این صورت که شاید در این حین کلید ماشین در داخل بماند و ماشین طرف قفل شود و یا در این فاصله در باز مانده و ماشین شما توسط برخی افراد سودجو و دزد به سرقت برود.

ولی امروزه اکثر ساختمان ها به جک پارکینگی ساختمان مجهز هستند و دچار این قبیل از اتفاقات و مشکلات نمی شوند. در واقع می توان گفت که جک پارکینگی ساختمان موجب امنیت و سهولت در تردد ساکنین ساختمان شده است.

 

 جک پارکینگی ساختمان

 

جک پارکینگی ساختمان از چه اجزایی تشکیل شده است:

مرکز فرمان :

از وظایف این اجزا در جک پارکینگی ساختمان انتقال فرمان جهت باز و بسته شدن درب ورودی است. به بیان ساده تر می توان گفت که جک پارکینگ را به ریموت دستی آن مرتبط می کند.

ریموت کنترل :

این وسیله که به عنوان کاربردی ترین اجزای این درب های اتوماتیک محسوب می شود کنترل درب را به مرکز فرمان انتقال داده و به هم ربط می دهد. به هنگام خرید جک پارکینگی ساختمان قالبا دو عدد ریموت در روی آن قرار دارد.

چشمی :

این اجزای جک پارکینگ به دلیل داشتن حسگرهای مادون قرمز افرادی که از آن جا قصد عبور را دارند حس کرده و  مانع باز و بسته شدن درب پارکینگ می شود. این وسیله در هنگام حس کردن یک مانع آن را حس کرده و از برخورد درب به خودروی شما و صدمه دیدن آن جلوگیری می کند.

جک بازویی :

این وسیله به عنوان اصلی ترین اجزای این محصول به حساب می آید و وظیفه ی انتقال نیروهای الکتریکی را به هیدرولیکی دارد.

فلاشر :

این اجزا علامت ها و آلارم ها را که به صورت هشدار دهنده هستند را به مرکز فرمان نمایش می دهد. و طریقه ی نمایش آن به شکل چشمک زدن است.

 جک پارکینگی ساختمان

انواع جک های اتوماتیک به چه صورت است؟

این دسته از جک ها امروزه جزء پر کاربردترین جک ها هستند که کمپانی ها در مدل های گوناگون جک پارکینگی ساختمان به صورت الکترومکانیک به بازار طراحی و عرضه می کنند. در ایران هم اکثر تولید کننده های داخلی اقدام به تولید جک ها به صورت الکترومکانیک می کنند چون این جک ها دارای برخی ویژگی ها هستند که به صورت زیر است:

 1. برای هر لنگه از درب ها قدرتی تا اندازه 500 کیلوگرم را به صورت حداکثر دارند.
 2. این مدل از جک پارکینگی ساختمان دیگر به صورت ماهانه به سرویس نیاز ندارد.
 3. از این مدل جک ها می توان در همه ی آپارتمان ها تا 50 واحد نیز استفاده کرد.
 4. جک الکترومکانیک دارای قیمت های خیلی مناسبی هستند که به دلیل مقرون به صرفه بودن آن از محبوبیت و طرفداران زیادی برای خود برخوردار می باشد.
 5. خود این مدل از جک ها در دو نوع ولتاژ متفاوت تولید می شود که هر ولتاز برای خود برخی ایرادات و خوبی هایی نیز همراه دارد.

جک درب اتوماتیک هیدرولیکی :

در  این نوع جک پارکینگی ساختمان برای باز و بسته شدن از فشار روغن استفاده می کند. هر چند این جک ها در ظاهر آن با مدل های الکترومکانیک هیچ گونه تمایزی ندارد و البته از لحاظ هزینه اگر بخواهیم با درب های جک دار الکترومکانیکی مقایسه کنیم دارای قیمت بالاتری هستند. و تولید این نوع جک پارکینگی ساختمان در کمپانی های کمتری صورت می گیرد. این نوع از جک ها دارای برخی ویژگی هایی هستند که آن را با جک های الکترومکانیکی متمایز کرده است:

 1. این مدل جک ها ماهانه باید توسط کارشناسان خود سرویس شوند.
 2. تولید این مدل از جک ها در کمپانی هایی که بسیار معتبر هستند و در سطح جهان برند می باشند صورت می پذیرد.
 3. این مدل جک ها دارای قدرت مابین 200 تا یک تن می باشد که در هر لنگه می توان استفاده نمود.
 4. از این مدل جکهای هیدرولیکی به دلیل این که دیر تر خراب می شوند در آپارتمان هایی که دارای واحد های زیاد بوده و رفت و آمد نیز در آن زیاد است استفاده می شود چون این مدل از جک های درب پارکینگ دیرتر گرم می شود و از استهلاک پایین تری نسبت به جک الکترومکانیکی برخوردار است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز مطالعه فرمایید :

اجرای هندریل شیشه ای به چه صورت است؟

 

 جک پارکینگی ساختمان

 

برای انتخاب جک پارکینگی ساختمان باید به چه نکاتی دقت کرد؟

وزن درب پارکینگ :

یکی از نکات اصلی برای انتخاب جک پارکینگی ساختمان وزن درب پارکینگ است. چون هر اندازه که وزن درب کمتر باشد برای انتخاب جک های اتوماتیک می توان از جک هایی با مارک های معمولی و قیمت های کمتر انتخاب کرد. وزن درب دارای اهمیت ویژه ای در کنترل هزینه جک های درب دارند. در صورت کمتر بودن وزن هر لنگه از 500 کیلوگرم گزینه انتخابی می تواند مدل های الکترومکانیکی باشد ولی در صورت بالاتر بودن وزن هر لنگه باید از مدل های هیدرولیکی استفاده نمود.

میانگین رفت و آمد روزانه: سیکل تردد روزانه در انتخاب نوع جک از اهمیت بالاتری برخوردار است. چون هر اندازه رفت و آمد زیاد باشد مستلزم انتخاب یک جک با قدرت و خوبی است. اگر چه در یک مجتمع نهایت تردد ماشین تا 30 عدد باشد می توان از درب هایی با جک الکترومکانیکی استفاده کرد ولی در صورت رفت و آمد زیاد که در برخی ساختمان های تجاری صورت می گیرد توصیه می شود از درب هایی که دارای جک هیدرولیکی هستند استفاده شود.

عرض درب پارکینگ :

یکی دیگر از نکات تاثیرگذار در انتخاب نوع جک های اتوماتیک عرض درب پارکینگ است. هرچند به صورت استاندارد عرض درب های پارکینگ به صورت یک متر و هشتاد سانتی متر است و تمامی جک های درب خودکار می توانند به سهولت این اندازه از عرض درب را باز و بسته کنند. ولی در صورتی که عرض درب های پارکینگ از دو متر بیشتر بود باید برای باز و بسته کردن خودکار این درب ها از جک هایی که دارای شفت بلندتر و همچنین دارای توان بیشتر هستند استفاده کرد. هرچند که اکثر مارک های معتبر تولید کننده جک ها این مدل از جک را تولید و عرضه می کنند.

برخی امکانات اضافی به دلخواه مشتری :

برخی از مشتری ها بسته به طراحی درب های پارکینگ و محل قرارگیری آن تقاضای برخی امکانات ویژه و اضافی برای جک های درب خودکار پارکینگ می کنند. به این صورت که در برخی از ساختمان ها و مجتمع های پرتردد برخی از مشتریان تقاضای  جک های 24 ولتی می کنند چون در صورتی که برای کارکردن جک ها ساختمان مجهز به برق اضطراری باشد باید از این نوع درب برای باز و بسته کردن استفاده کنند. چون جک هایی که 24 ولت هستند به راحتی می توانند به وسیله ی یک باتری از برق های اضطراری استفاده کنند.

 جک پارکینگی ساختمان

تعمیرات درب اتوماتیک و تعمیرات کرکره برقی به چه صورت است؟

درب اتوماتیک و کرکره برقی امروزه یکی دیگر از ابداعات بشر برای سهولت در تردد می باشد که از استقبال خیلی گرم مشتریان مخصوص به خود برخوردار شده است. از درب های اتوماتیک برای اکثر ساختمان های اداری و تجاری برای سهولت در رفت و آمد استفاده می شود. هرچند در صورت استفاده مکرر و غلط ممکت است این درب ها به مرور زمان خراب شده و نیاز به تعمیرات درب اتوماتیک شود. در این حالت باید ابتدا اقدام به عیب یابی نمود و سپس توسط کارشناسان مخصوص به خود تعمیر شود. تعمیرات کرکره برقی هم از این قاعده مستثنی نیست.

در صورت مشاهده ی هر گونه نقص در عملکرد کرکره های برقی باید سریعا توسط کارشناسان مربوطه عیب یابی شده و تعمیر گردد. چون در صورت نادیده گرفتن نقص و ضعف در عملکرد آن ممکن است موجب عواقب بدتری از لحاظ جانی و مالی برای شما باشد. بنابراین سرویس ماهیانه و مکرر در طول سال برای جلوگیری از هرگونه حوادث برای درب های اتوماتیک یا کرکره های برقی توصیه می شود.