تعمیرات درب اتوماتیک

تعمیرات درب اتوماتیک به چه صورت است؟

 • خانه
 • /
 • بلاگ
 • /
 • تعمیرات درب اتوماتیک به چه صورت است؟
تعمیرات-درب-اتوماتیک-به-چه-صورت-است؟ یکشنبه, 23 شهریور 99

تعمیرات درب اتوماتیک به چه صورت است؟

درب اتوماتیک

قبل از شروع به توضیح در مورد تعمیرات درب اتوماتیک در ابتدا توضیحی مختصر و مفید در مورد درب های اتوماتیک و همچنین عملکرد درب های اتوماتیک داشته باشیم. برای برخی از مردم باز و بسته کردنه درب ها ممکن است در شرایط خاص یک مقدار مشکل ساز بوده مخصوصا درب های قدیمی که در زیر خود یک لبه بلند دارند و برای افرادی که از ویلچر استفاده می کنند عبور و مرور را دشوار کرده یا افرادی که از عصا استفاده می کنند امکان تردد آن ها یک مقدار مشکل آفرین خواهد شد.

این موضوع در مورد بچه ها و یا افراد مسنی که قدرت باز و بسته کردن دستگیره های سنگین درب های قدیمی را ندارد نیز صدق می کند. و همچنین به دلیل برخی مشکلات بهداشتی که در درب های قدیمی و دستگیره دار وجود داشت مخصوصا در اماکن عمومی و بیمارستانی که مرکز شیوع انواع ویروس ها و باکتری ها است و برای رفت و آمد باید با دخالت دست این کار انجام می شد که امروزه با پیدایش درب های اتوماتیک تمامی این مشکل ها حل شده و تمامی افراد در هر وضعیت جسمانی و هر رده سنی به راحتی می توانند بدون دخالت دست از این درب های اتوماتیک که به وسیله ی حسگرهای چشمی باز و بسته می شوند تردد کرده بدون این که کوچکترین مشکلی پیش بیاید.

 

تعمیرات درب اتوماتیک

 

عملکرد درب اتوماتیک

اگر بخواهیم تعریفی از درب های اتوماتیک داشته باشیم باید بگوییم که درب های اتوماتیک به درب هایی که با استفاده از برخی وسایل و تجهیزات پیشرفته عمل تشخیص نزدیک شدن افراد را می دهند و درب خود را به صورت اتوماتیک باز و بسته می کند گفته می شود.

به دلیل باز و بسته شدن اتوماتیک و  خودکار این درب ها یکی از مزیت های آن در برقراری امنیت است و از آن جایی که امنیت یکی از عنصرهای اصلی برای هر ساختمان به حساب می آید می تواند این درب های از ماهیت ویژه ای برخوردار باشد که در صورت بروز مشکل باید توسط کارشناسان مربوط به خود تعمیرات درب اتوماتیک انجام شود.

این درب های اتوماتیک دارای مدل ها و نوع های متفاوت و گوناگونی است که با عملکرد و وسایل متنوع به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. از این درب ها اغلب در اماکن پر تردد مانند ساختمان های تجاری و یا بیمارستان ها و مراکز درمانی و بهداشتی و پاساژها و مراکز خرید و سالن های آمفی تئاتر و بانک ها و برخی از مجتمع های ساختمانی و... برای باز و بسته کردن و عبور و مرور افراد استفاده می شود.

درب های اتوماتیک دارای سیستمی به این صورت هستند که در صورت نزدیک شدن افراد به درب ورودی درب باز شده و بعد از چند ثانیه از عبور آن فرد درب به صورت خودکار بسته می شود که البته برای جلوگیری از خرابی و انجام تعمیرات درب اتوماتیک این درب ها باید به صورت منظم بررسی و چک شوند.  البته برای این کار سنسورهای متفاوتی وجود دارد که به چند نمونه از آن اشاره می کنیم:

 • سنسور رادار

 • سنسور PIR

 • سنسور مادون قرمز

 • حسگر های لیزری

 • و .....

بعضی از دربهای اتوماتیک که جهت بازو  و بسته شدن درب های  خود به صورت اتوماتیک از سنسورهای PIR استفاده می کنند، این سنسورها از طریق دریافت حس مادون قرمز تولید شده از بدن انسان اقدام به باز و بسته شدن درب های اتوماتیک را می کنند. پس تا زمانی که فردی در مقابل درب نزدیک نشده و آن حس را سنسور انتقال نداده درب باز نمی شود.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز مطالعه فرمایید :

بررسی کلی در مورد درب اتوماتیک شیشه ای

 

 تعمیرات درب اتوماتیک

 

چه زمانی نیاز به تعمیرات درب اتوماتیک است؟

در برخی موارد ممکن است به دلیل استفاده غلط و نادرست از درب اتوماتیک و همچنین  برخی مشکلات فنی درب شما دچار مشکل شده و نیاز به تعمیرات درب اتوماتیک باشد. در برخی اوقات برای همه ممکن است این مشکل پیش بیاید که بعد از باز شدن درب زمانی که ریموت را جهت بسته شدن آن می زنیم ریموت عمل نکرده و درب پارکینگ بسته نشود.

در این صورت باید ابتدا برق ساختمان را کنترل کنیم چون ممکن است درب ساختمان بوده باشد در صورت این که مشکل از برق ساختمان نبود بایستی اقدام به تست درب با ریموتی دیگر کنیم, در صورتی که از ریموت دیگر هم درب عملکردی از خود نشان نداد پس حتما مشکل خرابی درب شما از چشمی آن باشد و باید حتما جهت رفع مشکل آن اقدام به تعمیرات درب اتوماتیک خود کنید. از دلایل خراب شدن چشمی درب که شما را وادار به تعمیرات درب اتوماتیک کند به شرح زیر است:

 • خرابی چشمی جک پارکینگی ساختمان : در صورت این که صدای تیک تیک که مربوط به قطع و وصل شدن چشمی است به گوش نخورد می توان گفت که خرابی درب که موجب تعمیرات درب اتوماتیک شده است مربوط به چشمی جک پارکینگی ساختمان است.

 • کثیف شدن چشمی: علت بعدی برای خرابی درب شما که منجر به تعمیرات درب اتوماتیک شما شده است کثیف شدن لنز آن باشد.  که این که باعث می شود که درب به صورت صحیح باز و بسته نشده و عملکرد خوبی را از خود نشان ندهد.

 • قطع شدن سیم: برخی اوقات ممکن است به دلیل شکسته شدن سیم یا قطع آن چشمی به خوبی کار نکرده و عملکرد صحیحی از خود نشان ندهد.

 • نفوذ آب: اکثر از دلایل خراب شدن درب که منجر به تعمیرات درب اتوماتیک می شود این است که در داخل چشمی آن آب نفوذ کرده و مدار داخلی آن آسیب دیده باشد برای جلوگیری از این موضوع حتما باید مدار کنترلی توسط یک جعبه محافظت شده تا موجب نفوذ آب به داخل چشمی جک نشود. چون چشمی جک پارکینگ در صورت خراب شدن به دلیل آب رفتگی به آن قابل تعمیر نبوده و حتما باید عوض شود. 

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز مطالعه فرمایید :

بررسی کلی در مورد جک پارکینگی ساختمان

 

تعمیرات درب اتوماتیک

 

رفع ایراد و تعمیرات درب اتوماتیک به چه صورت است؟

اگر بخواهیم مرحله های رفع ایراد و تعمیرات درب اتوماتیک را توضیح دهیم باید بگوییم که :

 1. در ابتدا باید چراغ های ریموت بررسی شود چون زمانی که چراغ ریموت خراب شد احتمال رنگ آن کم رنگ تر شده و در برخی وارد کلا چراغش روشن نشود. اگر به این مشکل برخوردید ریموت شما دچار ایراد شده و یا باطری آن تمام شود که با تعویض باتری یا تعویض ریموت می توان مشکل تعمیرات درب اتوماتیک خود را حل کرد.

 2. زمانی که از صحت کامل ریموت خود مطمئن شدید باید زمانی که دکمه ی ریموت را فشار دادید با گوش دادن به دستگاه مرکزی از صدای رله دستگاه مرکزی مطمئن  شده چون در صورت عدم این صدا احتمالا فیوز دچار مشکل شده در غیر این صورت از برد و سیم های آن اطمینان حاصل کرده و برای تعمیرات درب اتوماتیک خود با کارشناسان در این زمینه تماس حاصل فرمایید.

 3. در صورتی که مشکل از برد و سیم های ورودی نباشد باید جک بازویی درب اتوماتیک چک شود. چون اگر مشکل درب شما از جک بازویی باشد درب ورودی شما باز و بسته نخواهد شد ولی در صورت ایجاد مشکل توسط چشمی باشد درب ورودی باز شده ولی بسته نمی شود.

 4. در صورت بررسی تمامی موارد بالا و اطینان از صحت عملکرد آن ها با بررسی این موضوع که درب ورودی شما باز می شود و به هنگام بسته شدن عملکردی ندارد در این صورت ایراد درب اتوماتیک شما از چشمی است و سیم رابط آن قطع شده است که این رفتار را نشان می دهد.

 

 تعمیرات درب اتوماتیک

 

تعمیرات کرکره برقی به چه صورت می باشد؟

انجام تعمیرات کرکره برقی یک کار کاملا تخصصی بوده و نیازمند کارشناسان در این زمینه است. به مرور زمان بعد از استفاده ی طولانی مدت از کرکره برقی ممکن است کرکره برقی دچار ایراداتی شده و کارکرد آن را دچار مشکل کرده و مانند تعمیرات درب اتوماتیک نیازمند تعمیرات کرکره برقی شود.

که با پیدا کردن ایراد و مشکل آن می توان با انجا تعمیرات کرکره برقی همانند روز اول شروع به کار نماید ولی باید این کار را به وسیله ی افراد متخصص در این زمینه انجام داد چون ساختار کرکره برقی و وسیله های استفاده شده در این سیستم کاملا پیچیده است و باید به وسیله ی افراد دوره دیده و با تجربه انجام بگیرد تا تمامی مشکلات آن به درستی شناسایی شده و رفع گردد.

علت خراب شدن آن می تواند برخی عوامل مکانیکی با الکترونیکی باشد که اگر به صورت کلی بخواهیم بگوییم باید گفت که در کرکره برقی برخی از مواردی که احتمال آسیب دیدن آن وجود دارد که نیازمند تعمیرات کرکره برقی می کند رسیور و موتور کرکره برقی و تیغه کرکره برقی و تعویض و تعمیر شفت و .. می باشد.

کارشناس مربوطه به راحتی می تواند با شناسایی مشکل و ایراد در هر یک از موارد ذکر شده می تواند خرابی آن را رفع نماید, تعمیرات کرکره برقی را می توان با اطمینان از صحت عملکرد برد کرکره برقی تشخیص داده و آن را رفع نمود. در صورت باز و بسته شدن صحیح درب کرکره برقی از صحت عملکرد برد آن می توان اطمینان حاصل را برد. یا با بررسی درب ریموت می توان این مشکل را رفع نمود.